Mieszkania
 
» sprzedaż «
» wynajem «
 
Domy
 
» sprzedaż «
» wynajem «
 
Lokale
 
» sprzedaż «
» wynajem «
 
Działki
 
» sprzedaż «
» wynajem «
 
Hale
 
» sprzedaż «
» wynajem «
 
Obiekty
 
» sprzedaż «
» wynajem «
 

Aktualności

Tramwaj do Fordonu w Bydgoszczy

Rozpoczęto budowę linii tramwaju do Fordonu, która  całkowicie zmieni  układ kilku skrzyżowań ulic. Niebezpieczny zakręt przy Korfantego i Akademickiej zostanie np zastąpiony skrzyżowaniem pod kątem prostym z sygnalizacją świetlną. Przy samym skrzyżowaniu powstanie również pętla tramwajowo-autobusowa. Będzie ona służyła  pojazdom szynowym w razie awarii  lub remontów. Projekt przewiduje na niej trzy tory ruchu, by w razie konieczności mogły z niej skorzystać wszystkie linie tramwajowe i autobusowe obsługujące Fordon. W okolicy skrzyżowania powstaną także nowe przystanki autobusowe.
Rozebrano już jeden z dwóch budynków przy ul. Andersa, który  kolidowałby z projektowanym torowiskiem. Drugi budynek stanowi narazie zaplecze udowy.
Trwają intensywne prace na wysokości pętli autobusowej przy ul. Wyścigowej. Budowlańcy stawiają już pierwsze filary pod estakadę nad ulicą Kamienną oraz torami kolejowymi. Dojazd linią tramwajową do Fordonu będzie dużym udogodnieniem dla obywateli bedących właścicielami mieszkania w Bydgoszczy.

Mieszkanie dla młodych MdM

Mieszkanie dla Młodych.

Z nowym 2014 rokiem wszedł w życie nowy program pomagający młodym ludziom nabyć pierwsze własne mieszkanie  „Mieszkanie dla Młodych” obejmie ono młode pary, single oraz małżeństwa z dziećmi.

Dla kogo więc „Mieszkanie dla Młodych”?
W ramach subwencji „Mieszkanie dla Młodych” dostępne są dla osób przed  35 rokiem życia. Skorzystać z nich mogą  osoby samotne oraz  małżeństwa w których  co najmniej jedno z małżonków  spełnia kryterium wieku. Zainteresowani ubiegać się mogą o wsparcie wyłącznie w przypadku kupna pierwszego mieszkania. Jednak co najważniejsze, osoby planujące  zakup własnego " M ",  korzystając z dopłaty „MdM” – będą miały jedynie do wyboru mieszkania z rynku pierwotnego.

Jakie są kryteria programu ?
W ramach oferty „MdM” maksymalny metraż mieszkania  nie może przekraczać 75 m2. Dotyczy to zarówno małżeństw, jak i singli. Rządowe dofinansowanie będzie obejmowało maksymalnie 50 mkw, bez względu na to kto jest nabywcą nieruchomości. Decydując się jednak na mieszkanie powyżej określonego limitu,  nie otrzymamy dotacji. W przypadku zakupu np mieszkania 75 metrowego, subwencja obejmuje tylko  pierwsze 50 mkw, czyli na pozostałe np 25 mkw nie otrzymamy pomocy w postaci dotacji rządowej. W przypadku jednak rodzin wielodzietnych maksymalny metraż  mieszkania wzrasta do 85mkw. A co najważniejsze , własny wkład do kredytu hipotecznego np minimalnego czyli  15 letniego  /wyłącznie w walucie polskiej/  nie może przekroczyć 50 procent jego wartości, a cena 1 mkw nie może przekroczyć maksymalnego pułapu, którego co sześć miesięcy podaje wojewoda określając  średni wskaźnik kosztów budowy dla konkretnego miasta  i województwa. W Warszawie np limit wynosi  ok. 5860 zł za mkw, a  w Gdańsku 5720 zł.

Jaki sposób rozliczenia?
Ważną kwestią w zastosowanych zasadach dopłat do kupna mieszkania jest sposób ich rozliczania. W ofercie „Mieszkanie dla Młodych” wsparcie więc jest poniekąd wkładem własnym do kredytu. Tak więc, osoby samotne oraz rodziny bez dzieci  mogą liczyć na dodatek w wysokości 10% wartości nieruchomości. Natomiast rodziny i single z dziećmi otrzymają  15% dopłatę.Oprócz tego dodatkowo beneficjentom, którym urodzą się trzecie lub kolejne dzieci w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania, uzyskają oni kolejne 5proc. wartości ich nieruchomości. Jeżeli cena maksymalna 1 mkw w Bydgoszczy  wynosi 3865 zł, a maksymalny metraż 50 mkw, to rodzina bez dzieci lub singiel uzyska dotacje w wysokości ok 30 tysięcy złotych. Beneficjenci z dziećmi otrzymają  wkład w wysokości ok 45 tysięcy złotych. Natomiast jeżeli rodzinie urodzą się kolejne dzieci to całościowa pomoc finansowa wzrośnie do ponad 58 tysięcy złotych.
Jakie są ograniczenia?
Należy pamiętać, że mieszkania kupionego w ramach MdM - rządowego programu nie możemy ani sprzedać ani  wynająć w przeciągu 5 lat od zakupu. W przypadku sprzedania takiego mieszkania,korzystający z subwencji  będzie musiał zwrócić proporcjonalną część uzyskanej dopłaty do kredytu. Nie będą jednak odbierane dotacje z tytułu posiadania potomstwa. Wszystkie osoby, które uzyskały pomoc w ramach MdM nie mogą  w przeciągu 5 lat  stać się  również właścicielami lub współwłaścicielami innego lokalu mieszkalnego, chyba że na zasadach spadkowych.

Zachem Bydgoszcz

W Bydgoszczy rozpoczeły się demontaże instalacji TDA i TDI, z których do tej pory słynęły Zakłady Chemiczne Zachem. Prace są prowadzone z zastosowaniem  ciężkiego sprzętu. Demontowane są jedynie linie produkcyjne, budynki z tego procederu zostały wyłączone. Ww pracami zajmuje się wynajęta firma zewnętrzna zatrudniona przez spółkę Infrastruktura Kapuściska, która to w ramach Ciechu zarządza majątkiem spólki , który pozostał po Zachemie. Cała technologia produkcji TDA i TDI oraz wszystkie rynki zbytu zostały sprzedane  firmie BASF. Ważne jest to, iż w ramach popisanej umowy wykluczono uruchomienie wspomnianej instalacji w okresie najbliższych 3 lat. W związku z powyższym została podjęta decyzja o demontażach niektórych urządzeń. Ważnym krokiem jest sprzedaż zdemontowanych urzadzeń w celu zapewnienia płynności finansowej spółki.Spólka Infrastruktura Kapuściska ma duże problemy finansowe oraz  zobowiązania płatnościowe (m.in. 16 mln zł wobec Spółki Wodnej Kapuściska). Obecnie w IK SA nie planuje się innych demontaży kolejnych instalacji, a w szczególności budynków i budowli. Obecnie spółka podlega nadzorowi Tymczasowego Zarządcy Sądowego, w związku ze złożonym wnioskiem upadłościowym. Instalacja produkcyjna TDA i TDI została wyłączona z eksploatacji w grudniu 2012 roku. Grupa Ciech szuka obecnie  inwestora, który przejmie  istniejące obiekty po  dawnym Zachemie.

 

Kiedy kupić, kiedy sprzedać mieszkanie?

W obecnej chwili na rynku nieruchomości dominuje raczej stabilizacja. Ostatnie spadki cen znacznie wyhamowały, ale jeszcze na pewno nie można  mówić o zmianach na chociażby wzrostową. Ponadto w nadchodzącym roku pojawią się nowe zasdywsparcia państwowego dla Polaków – Mieszkanie dla Młodych.Eksperci są zgodni, że program  obejmujący wyłącznie rynek pierwotny, wpłynie na  wzrost cen nowych mieszkań. Zastanówmy się,  jak będzie wyglądał rynek wtórny. Tu zdania są różne, szczególnie, że obecnie w wielu lokalizacjach to rynek nieruchomości  wtórnych jest droższy. Oczywiście, przy wsparciu Państwa dla rynku nowych mieszkań, mieszkania używane w związku z odpływem klientów mogą tanieć. Eksperci  jednak nie spodziewają się  gwałtownych obniżek cen mieszkań.Właściciel mieszkania kupionego np 10 lat temu, jeśli chciałby je korzystnie sprzedać kiedy powinien to zrobić teraz, czy wstrzymać się z decyzją ? Prawdopodobnie, jeśli nie sprzeda  swojego mieszkania dzisiaj /z 2003 roku/, w przyszłym roku powinien jeszcze zaczekać. Oczywiście tylko wtedy jeśli będzie chciał je sprzedać po wyższych cenach, jak obecnie obecnie obowiązujące.

Jak budować dom energooszczędny?

Od 2014 roku wchodzi w  życie  rozporządzenie, które dotyczyć będzie wszystkich budowanych  na nowo obiektów, dla których inwestujący będzie ubiegał się o pozwolenie na budowę.

Z czym będą kojarzyć się zmiany? W celu uzyskania pozytywnej opinii Nadzoru Budowlanego, w projekcie domu będzie trzeba przewidywidzieć  jeszcze grubszą warstwę ocieplenia oraz założyć  drzwi  i okna o lepszych parametrach izolacyjnych. Dom musi posiadać również  wymagania w zakresie  maksymalnej  wartości wskaźnika energii pierwotnej.

Powiększona zostanie więc grubość izolacji termicznej ścian budynków średnio o około:

          - 20 mm w  2014 roku,

          - 40 mm w 2017 roku,

          - 50 mm w 2021 roku.

Podobnie ma się sprawa w przypadku podłóg i dachów. Grubość izolacji cieplnej na dachu wzrośnie z 150 mm obecnie do 180 mm w 2014 roku, 200 mm w 2017 i 250 mm w 2021 roku. Na podłogach izolacja termiczna dzsiaj to 60 mm,a pozostałych latach ma wynieść 100 mm.

Zarządzanie nieruchomościami

Aktualności

Tramwaj do Fordonu w Bydgoszczy

Dodano: 2014-04-05
Rozpoczęto budowę linii tramwaju do Fordonu, która  całkowicie zmieni  układ kilku skrzyżowań uli…

Mieszkanie dla młodych MdM

Dodano: 2014-03-16
Mieszkanie dla Młodych. Z nowym 2014 rokiem wszedł w życie nowy program pomagający młodym ludziom nabyć pierwsze w…

Zachem Bydgoszcz

Dodano: 2014-02-16
W Bydgoszczy rozpoczeły się demontaże instalacji TDA i TDI, z których do tej pory słynęły Zakłady Chemiczn…

Kiedy kupić, kiedy sprzedać mieszkanie?

Dodano: 2013-12-01
W obecnej chwili na rynku nieruchomości dominuje raczej stabilizacja. Ostatnie spadki cen znacznie wyhamowały, ale jes…

Jak budować dom energooszczędny?

Dodano: 2013-11-24
Od 2014 roku wchodzi w  życie  rozporządzenie, które dotyczyć będzie wszystkich budowanych  na…

Najnowsze oferty

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o najnowszych ofertach, zapisz się do naszego newslettera.
 

Oferty specjalne

Przedmiot
Dom Sprzedaż
Nr. oferty
IMP-DS-95634
Lokalizacja
Białe Błota
Dzielnica
-
Ilość pokoi
4
Powierzchnia
128,00 m2
Cena
450 000,00 PLN
Przedmiot
Obiekt Sprzedaż
Nr. oferty
IMP-BS-95576-1
Lokalizacja
Bydgoszcz
Dzielnica
Glinki
Ilość pokoi
-
Powierzchnia
1 058,00 m2
Cena
1 200 000,00 PLN
Przedmiot
Mieszkanie Sprzedaż
Nr. oferty
IMP-MS-95561
Lokalizacja
Bydgoszcz
Dzielnica
Szwederowo
Ilość pokoi
2
Powierzchnia
49,00 m2
Cena
199 000,00 PLN
Ważnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]